INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam Freytag  

 
 
1608 - 1650
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Freytag Adam (1608–50), inż. wojskowy i lekarz, syn Adama, profesora greki w gimnazjum toruńskim. Studia w którymś uniwersytecie protestanckim zakończył ze stopniem magistra artium i wszedł do służby wojskowej holenderskiej pod dowództwem Fryderyka Henryka Orańskiego. Walczył przeciw Hiszpanom i udział F-ga w oblężeniu Hertogenbosch wydaje się niewątpliwy. 9 VII 1629 zapisał się na studia lekarskie Uniwersytetu w Leydzie. Senat uniwersytetu przyznał mu 1 IV 1632 supremum in medicina gradum. W czasie studiów lekarskich F. pisał swe najważniejsze dzieło: Architectura militaris nova et aucta, którego część pierwszą, ukończoną w połowie r. 1630, dedykował królewiczowi Władysławowi, drugą Radzie miasta Torunia, a trzecią Radzie m. Gdańska. Dalsze wydania 1635, 1642, 1654, 1665, a w przekładzie francuskim 1635, 1640, 1669. (Dzieło to świadczy, że znał z autopsji wiele twierdz holenderskich; formułuje w nim po raz pierwszy zasady staroholenderskiego systemu fortyfikacji). Interesowało też F-ga planowanie miast: jego projekt teoretyczny cechuje dokładne sprzężenie planu miasta z narysem fortyfikacji (pentagon z placem w środku z 10 ulicami promieniście rozchodzącymi się na bastiony i środki kurtyn). Dotychczas nie udało się odszukać F-ga w rejestrach holenderskiej służby inżynierskiej (staten van oorlog) ani stwierdzić, czy cokolwiek w Holandii zbudował. W Leydzie zapewne zaciągnął się F. do polskiej służby wojskowej, gdy młody Janusz Radziwiłł otrzymał polecenie werbunku piechoty i inżynierów na wyprawę smoleńską. W otoczeniu Radziwiłła udał się wtedy do Paryża, gdzie obracał się w kołach nowowierczych. Tu również spotkał swego rodaka, też uczonego Chrystiana Ottera z Ragnety, z którym nawiązał przyjaźń. Być może, że w tej podróży uzyskał doktorat filozofii, a w latach późniejszych jest może i księgarzem. Jako doktor kurował w Lubczu Janusza Radziwiłła w r. 1641. Był profesorem »matheseos« w jego liceum kiejdańskim. Jako komisarz Janusza lustrował Birże.

Nie należy mieszać F-ga z jego imiennikiem, autorem prac astronomicznych. Latem 1618 odwiedził tegoż w Toruniu Jan Brożek i uprosił o obserwację komety, dokonaną 29 XI, którą następnie opublikował. W r. 1635 wydał, zapewne w Toruniu, Prognosticum Astrologicum.

 

Allg. Deutsche Biograph., VII; W. Enc. Illustr.; Enc. Wojsk.; Kośmiński; Gąsiorowski, Zbiór wiadomości, II 194; Chmaj L., Propaganda Braci Polskich w Paryżu w w. XVII, »Ref. w Polsce«, V/1928; Franke J. N., Jan Brożek, Kr. 1884; Jahns M., Geschichte der Kriegswissenschaften, II 1111–2; Jastrzębski, Dzieje fortyfikacji, Toruń 1925; Kotłubaj E., Życie Janusza Radziwiłła, Wil. 1859, s. 387; Lavedan P., Histoire de l’urbanisme. Renaissance et temps modernes, Paris 1941, s. 19–10; Mon. Ref. Polonicae et Lithuanicae I, Wil. 1925; Moreau-Reibel J., Sto lat podróży różnowierców polskich we Francji, »Ref. w Polsce« IX–X 1939; Praetorius K. G., Thorner Ehrentempel, Berlin 1832; Starowolski, Monumenta Sarmatarum, 315; Zastrow, Geschichte d. beständigen Befestigung, Leipzig 1854; Buck Fr. J., Lebensbeschreibungen preussischer Mathematiker, Königsberg 1764; Informacje i wskazówki płk. W. H. Schukinga z Hagi zwłaszcza wypis z Archiwum Uniwersytetu w Leydzie: Volumen inscriptionum sive catalogus studiosorum 1629, Acta senatus 1632.

Stanisław Herbst

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.